Budowa i lutowanie kół

.... czyli jak osiągnąc niemal niemożliwe: lekkie, sztywne i niecantrujące sie koła :)

Filozofia

Budujemy koła do MTB, na szosę i do przełaju.
Ci, którzy nas znają wiedzą, że nie jesteśmy fanami wynalazków, kół "systemowych", cudeniek i nowinek. O ile w szosie koła systemowe naszym zdaniema mają uzasadnienie ... to w MTB stawiaj na rozwiązania, które Cię nie zawiodą.
Dlatego jak przyjdziesz do nas z tematem kół do górala, powiemy Ci trzy słowa:
Klasycznie, tradycyjnie, odpornie.
Wyznajemy zasadę, że jak coś ma się sp...ić to na pewno to zrobi. Daleko od domu w najmniej oczekiwanym momencie. I wtedy nawet jak masz koleżko milion złotych w portfelu to możesz nie znaleźć części do swoich high endowych "cudeniek".
Koło musi być zrobione tak, żebyś mógł je naprawić wszędzie. Żebyś nie zepsuł sobie wyjazdu szukaniem części czy zamienników. Musi być lekkie, sztywne i naprawialne.

Jak robimy i z jakich części składamy koła

Stawiamy na sprawdzone rozwiązania. Pracując w tej branży od 1999 roku wiemy co jest sprawdzone, a co nie :) Po prostu nam zaufaj, a dobrze na tym wyjdziesz.

Lutowanie

Nasza "wisienka na torcie". Zanikła jakiś czas temu w szosie, nie odkryta w MTB (koła 26" niezwykle rzadko wymagają lutowania) sztuka usztywniania koła. Sprawia, że dobrze (o co łatwo nie jest) zlutowane koło w 29-erze może być jednocześnie bardzo lekkie i praktycznie się nie centrować nawet w najcięższych warunkach.
Lutowanie polecamy też oczywiście w przypadku nieststemowych lekkich kół szosowych - korzyści sa dokładnie te same co w przypadku 29-erów :)

Foto